19 marca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach posłuchać będzie można Melindę i Billa Gates oraz Stinga, opowiadających o swojej działalności charytatywnej. Już po raz drugi na Śląsku odbędzie się transmisja z prestiżowej konferencji TED, które od 30 lat są organizowane na wszystkich kontynentach.

TED – skrót od ang. słów technology, entertainment (rozrywka), design – to cykl konferencji organizowanych od 1984 r. na całym świecie. Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Richard Branson, Philippe Starck, Isabel Allende, Gordon Brown. Tegoroczne wydarzenie odbywa się w Vancouver pod hasłem „Nowy rozdział” i jest podsumowaniem 30 lat działalności tej instytucji.

Na Śląsku od 2012 r. organizowana jest konferencja TEDxRawaRiver to lokalna wersja konferencji TED. Partnerem wydarzenia 19 marca jest Uniwersytet Ekonomiczny. Konferencja odbędzie się w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych – nowym budynku uczelni przy ul. Bogucickiej 5.

Oprócz prelekcji małżeństwa Gatesów i Stinga zobaczyć będzie można m.in. wystąpienie Charmian Gooch, która od wielu lat walczy z korupcją na świecie. W tym roku zaś otrzymała nagrodę TEDPrize o wartości miliona dolarów. Na żywo zaś wystąpią prelegenci z Polski, którzy opowiedzą o inicjatywie Superbelfrzy RP, czyli – jak sami o sobie mówią – „społeczności eduzmieniaczy, którzy oddolnie starają się zmienić oblicze nudnej i nieprzystosowanej do pędzącej rzeczywistości edukacji” oraz projekcie społecznościowego finansowania (crowdfunding’u) pomysłów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Prelekcje będące transmisją z TED w Vancouver są wyłącznie w j. angielskim.