• tytuł: Czy szkoła jest potrzebna?
 • data: 2013-08-29
 • link do pliku: 2013-08-29 – TEDxRawaRiverSalon #4 (pakiet prasowy)
 • Tekst informacji prasowej:
  W ostatni dzień wakacji w katowickim KATO-barze odbędzie się spotkanie TEDxRawaRiver Salon poświęcone sensowności powrotu do szkoły po wakacjach. Uczestnicy dyskusji zobaczą m.in. wystąpienie tegorocznego laureata TED Prize Sugata Mitra. Od lat udowadnia on, że dzięki komputerom i internetowi nauczyciele są zbędni. Kilkuletnie dzieci same potrafią zrozumieć budowę neuronów czy łańcucha DNA bez pomocy pedagogów.

  Koniec wakacji to zazwyczaj przykry moment dla dzieci i młodzieży. Muszą wrócić do ?nauki?. Czy jednak na pewno? Czy system edukacji jaki dziś znamy uczy czegokolwiek przydatnego? Czy tylko zabija chęć do własnego poszukiwania wiedzy i radości z tego? Doświadczenia zebrane przez prelegentów TED pokazują, że model edukacji jaki dziś znamy jest bardzo nieefektywny i odległy od wyzwań, jakimi musimy sprostać w życiu zawodowym i prywatnym.

  Sir Ken Robinson od wielu lat apeluje, aby odrzucić przymus jednakowej edukacji dla wszystkich, ?rozpoczynania studiów w przedszkolu?. Jego zdaniem ważniejsza jest pasja dla tego co się robi niż zuniformizowane przyswajanie tej samej wiedzy przez wszystkich, podobnie jak posiłków w McDonaldzie (prezentacja dostępna pod adresem: http://goo.gl/bwIbsf).

  Tegoroczny laureat TED Prize Sugata Mitra opracował i przetestował z setkami dzieci w wielu krajach system samoorganizującej się szkoły ? SOLE. Jego zdaniem do nauki wystarczy komputer z dostępem do internetu i wyzwanie, które dzieci mają rozwiązać. Dzięki takiemu podejściu dzieciaki z ulic indyjskich slumsów w testach wypadały równie dobrze, jak ich rówieśnicy chodzący do płatnych, prywatnych szkół (prezentacja dostępna pod adresem: http://goo.gl/QKyD1F).

  TEDxRawaRiver (?RawaRiver? od nazwy przepływającej przez Katowice rzeki Rawy) to lokalna wersja konferencji TED oraz część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie.