plik: 2013-09-30 – TEDxRawaRiverAward – Dysonans poznawczy – informacja prasowa
tytuł: „Godka” – idea warta rozpowszechniania?
data: 2013-09-30

10 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się konferencja TEDxRawaRiver. Tematem przewodnim są dysonans i błędy poznawcze. Po raz pierwszy w blisko 30-letniej historii tych wydarzeń ze sceny usłyszeć będzie można język śląski. Wkrótce „godka” stanie się oficjalnym językiem TED. Dzięki temu możliwe będzie posłuchanie nagrań sław takich jak Steve Jobs, Bono czy Bill Gates z śląskimi napisami.

„Dysonans poznawczy” w psychologii to stan napięcia emocjonalnego, powstający w momencie, gdy dowiadujemy się czegoś sprzecznego z naszymi poglądami. Nowa wiedza skłania nas do działania. – Właśnie taki stan chcemy wywołać u uczestników wydarzenia, przedstawiając idee burzące stereotypowe patrzenia na świat. – mówi o konferencji jej kurator Paweł Wyszomirski. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Krzysztof Wielicki – legenda himalaizmu, Zuzanna Karwot z gryfnie.com oraz Dariusz Dyrda – popularyzator „godki”.

Właśnie ta dwójka prelegentów będzie mówić w języku śląskim. Nagrania z prezentacji znajdą się na międzynarodowym portalu TED.com. Wkrótce tysiące takich wystąpień dostępnych będzie z napisami w „godce”. Konieczna jest tutaj pomoc osób ją znających. Wystąpienia tłumaczone są społecznościowo – im więcej osób się zaangażuje, tym szybciej prelekcje będą dostępne. Chętni mogą się już dziś zgłaszać na stronie tedxrawariver.pl/godka.

Do 6 października trwa także konkurs, w którym wygrać można 10 bezpłatnych zaproszeń na konferencję. Wystarczy na adres dlaczego@tedxrawariver.pl przesłać odpowiedź na pytanie „Dlaczego chcę uczestniczyć w konferencji TEDxRawaRiver – Dysonans poznawczy?”. Autorzy i autorki dziesięciu najciekawszych uzasadnień otrzymają wejściówki. Premiowane będą odpowiedzi w języku śląskim. Dla pozostałych uczestników przewidziane są również gadgety projektu Gryfnie.com. Więcej na tedxrawariver.pl.

TEDxRawaRiver („RawaRiver” od nazwy przepływającej przez Katowice rzeki Rawy) to lokalna wersja konferencji TED oraz część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Instytucją Kultury „Katowice – Miasto Ogrodów”.