22 listopada w Teatrze Korez już po raz trzeci spotykamy się na śląskiej konferencji TEDxRawaRiver. Tym razem tematem wydarzenia jest hasło „Rośnij!” Nasi prelegenci będą mówić o ideach wartych rozpowszechniania w trzech, przenikających się wymiarach – osobistym, lokalnym i globalnym.

Rozmawiając o rozwoju, dyskusję zaczniemy od poziomu personalnego. Za każdą wielką ideą na świecie stoi człowiek. To od jego lub jej indywidualnej pracy ze sobą, zaczyna się każdy pomysł, który zmienia nasze otoczenie i planetę.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu człowiek uświadomił sobie, że jego działania – często nawet najmniejsze – wpływają na całą Ziemię. Przez wieki rozwój był głównie rozumiany, jako wzrost bogactwa państw i jednostek. Dziś już wiemy, że w wielu wypadkach takie podejście prowadzi prosto do katastrofy lub kryzysów.

Śląsk jest niezwykłym miejscem do prowadzenia takiej dyskusji. Jeszcze 300 lat temu jednym z towarów eksportowych tego regionu była wełna merynosów – owiec, które pasły się na katowickich łąkach. Półtora wieku później cały obszar zaczął zapełniać się technicznymi nowinkami rewolucji przemysłowej. Rozwój industrialny regionu doprowadził do degredacji środowiska i na zawsze zmienił wygląd śląskich miast. Dziś trwa dyskusja o nowej wizji wzrostu regionu.

Wśród wystąpień prelegentów będzie przewijać się pytanie – jak mamy rozwijać się na Śląsku, aby robić to w sposób trwały i przyjazny naszemu otoczeniu i całej Ziemi? Zapraszamy do wzięcia udziału w tej dyskusji.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Instytucją Kultury „Katowice – Miasto Ogrodów”.
Lista prelegentów
11:00 – 12:30 Sesja 1. – A ja rosnę!
Scandinavian Low, Rafał Żak, Dagmara Głowacka, Kees Moeliker (TEDTalk), William Shaw (prelekcja w j. angielskim)

13:00 – 14:30 Sesja 2. – Rosnąć po śląsku
Jerzy „Ecik” Ciurlok, Zofia Oslislo-Piekarska, Michał Pamuła, AJ Jacobs (TEDTalk), Jerzy Gorzelik

15:30 – 17:00 Sesja 3. – Granice wzrostu
Drzewo A Gada, Hans i Ola Rosling (TEDTalk), Janina Ochojska, Barbara Wojtkowska-Guicherit, Bogdan Ogrodnik

Szczegółowe biogramy mówców można znaleźć na stronie tedxrawariver.pl/rosnij.