wikihouse421 lipca w katowickim KATO-barze odbędzie się kolejny TEDxRawaRiverSalon. Tematem prezentacji będzie architektura 2.0 – nowe zjawisko zmiany roli projektanta z gwiazdy do moderatora społeczności twórców. Gościem specjalnym będą architekci z MUS Architects.

2.0 w architekturze
Z początkiem XXI wieku internet zmienił swoje oblicze. Pęknięcie bańki internetowej i kryzys finansowy wymusił na wydawcach medialnych poszukiwanie nowych sposobów na pozyskiwanie informacji. Media społecznościowe okazały się doskonałym sposobem na obniżenie kosztów i zmianę zasad rządzących rynkiem prasy i telewizji. Dziś blogerzy czy administratorzy profilów na Facebooku mogę mieć większe oddziaływanie niż koncerny prasowe.

Czy kolejnym obszarem zmian może być architektura? Czy idea domów tworzonych podobnie jak wpisy na Wikipedii jest realna? Wreszcie czy taka rewolucja wymiecie ze stron kolorowych magazynów i ludzkiej pamięci zjawisko tzw. starchitektów ? gwiazd architektury, na których nazwiska często pracują setki anonimowych projektantów?

Co będzie?
21 lipca 2013 r. spotkamy się w KATO-barze, aby wysłuchać prezentacji Franka Gehrego – jednego z tytanów współczesnej architektury oraz Alastaira Parvina. Ten młody absolwent wydziału architektury doszedł do wniosku, że nie chce tworzyć tylko domów dla bogatych, ale raczej budować tak, aby każda rodzina na świecie znalazła swoje schronienie. Tak powstała idea WikiDomów – budynków tworzonych przez ludzi dla ludzi.W spotkaniu udział wezmą także projektanci ze studia MUS Architects – Adam Zwierzyński i Anna Porębska. Ich projekt ekoQUAD to pomysł na budowę całych osiedli, podobnych do pomysłu Alastaira Parvina. Dodatkowo domy miałyby jednocześnie generować energię do wykorzystania w miastach.

Więcej…