17 listopada 2013 o 17:00 zapraszamy do KATO-baru na ul. Mariackiej 13 w  Katowicach. Tematem spotkania będzie pytanie „Dlaczego tu jest tak brzydko?”.
Śląskim produktem eksportowym jest dziś nie węgiel, a dizajn. Zamek w Cieszynie to jego stolica. Od kilku lat śląski urząd marszałkowski realizuje projekt Silesia Design. Na terenie województwa powstają kolejne klastry przemysłów kreatywnych. Rozwój branży wspierany będzie w następnych latach przez Unię Europejską.

Sklepy sprzedające projektowane tutaj ubrania czy książki są opisywane przez prasę nawet z Bangkoku. Ciągle jednak wiele z naszych mieszkań, miejsc pracy a zwłaszcza miast jest po prostu brzydkich. Wspólnie z śląskimi projektantami z pracowni SOKKA i Kafti Design (do potwierdzenia) chcemy się zastanowić czemu tak się dzieje?

Punktem wyjścia do rozmowy będą prezentacje James Howarda Kunstlera i Garego Laudera. Ten pierwszy już kilka lat temu zwrócił uwagę na brzydotę amerykańskich miast. Wiele z jego uwag odnosi się do Polski. Gary Lauder opowiada o projektowaniu znaków ulicznych, które mogą zaoszczędzić nawet kilka milionów dolarów na każdym skrzyżowaniu.

Spotkanie jest przygotowane we współpracy z Instytucją Kultury „Katowice – Miasto Ogrodów”.