Dariusz Dyrda – niektórzy mówią, że jeśli ma powstać literatura po śląsku, to tylko on jest w stanie ją napisać. Bo rzeczywiście to jedyny pisarz, który z równą swobodą tworzy po polsku i po śląsku. Ale umie tak nie tylko pisać, także myśleć. Bo jak sam mówi, różnica między Ślązakiem a Polakiem polega przede wszystkim na innym pojmowaniu świata. Polak patrzy na świat z perspektywy orła, a Ślązak z perspektywy żaby.

Dyrda jest redaktorem naczelnym wydawcą gazety, która w nadtytule ma „Nie tylko dla osób narodowości śląskiej”. Ale kupują ją głównie ci, którzy do tej narodowości się poczuwają. A sam redaktor naczelny często tam pisze o tym, dlaczego miejscowym i przyjezdnym tak czasem trudno się na Śląsku zrozumieć.

Jako działacz Ruchu Autonomii Śląska i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej ma o planach tych organizacji informacje z pierwszej ręki. Dlatego nie wie, czy śmiać się czy płakać, gdy słyszy, że RAŚ chce oderwać Śląsk od Polski.

Ale przede wszystkim jest człowiekiem pióra, piszącym po śląsku i po polsku. Gwoli formalności wypada dodać, że na Uniwersytecie Śląskim ukończył dziennikarstwo, pracował w czołowych gazetach codziennych i tygodnikach. Od kilkunastu lat woli jednak pisać na własny rachunek.