TEDxRawaRiver – Drugie życie / Second life to zaproszenie do dyskusji o kreatywnym wykorzystaniu tego co mamy – zarówno w sferze osobistej, jak i społecznej. 7 listopada w Muzeum Śląskim czternastu prelegentów i prelegentek opowie o tym, jak ich zdaniem, możemy najlepiej korzystać z posiadanych przez nas zasobów, starając się stworzyć nowe, lepsze, „drugie życie”.

Tytuł pierwszej sesji nawiązuje do powiedzenia przypisywanemu Konfucjuszowi – „Człowiek ma dwa życia, to drugie zaczyna się, gdy uświadomi sobie, że ma jedno”. Wśród prelegentów usłyszymy Bartosza Kłodę-Staniecko – wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego, zainteresowanego m.in. problemami formowania się cybertożsamości. Wojciech Kawecki – matematyk i filozof, który przez ponad 30 lat współpracował m.in. z Polskim Radiem Program III oraz tworzył kabaret KAPOTA, opowie o swojej walce z chorobą. Grzegorz Więcław – psycholog sportu z Gliwic i absolwent uczelni w Kanadzie i Finlandii, przybliży nam techniki swojej pracy, które można wykorzystać także poza sportowymi arenami. Śląski architekt Przemo Łukasik pokaże nie tylko swoje projekty, ale także mniej znaną twarz sportowca. Z kolei Marcin Szala – dyrektor programowy Collegium Wratislaviense, postara się udowodnić, że w życiu warto popełniać wiele błędów.

„Re:play” to temat drugiej sesji. Od kilku lat przedrostek „re-„, oznaczający ponowienie jakiejś czynności, pojawia się w co raz to nowych sferach życia – „re-cycling”, „re-witalizacja”, „re-use”. Mówcy tej sesji zapraszają do „repleju” i być może zrewidowania swoich poglądów. dr Krystyna Łuczak-Surówka – historyk i krytyk designu – przybliży aspekty związane z ponownym wykorzystaniem materiałów i obiektów w projektowaniu. Antropolożka i popularyzatorka idei otwartości (open data) – Aleksandra Janus, opowie o ponownym wykorzystaniu danych w działalności kulturalnej. Grupa Kopaniszyn Studio z kolei przybliży sposoby miksowania sztuki z technologią i nowych mediów z tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Właścicielka i spiritus movens K6 – Przestrzeni Kreatywnej Kotulińskiego 6 – Dorota Proske przedstawi historię przemiany zapomnianej, dawnej gorzelni w Czechowicach – Dziedzicach w obiekt tętniący życiem. Dominik Tokarski – katowiczanin z Jaworzna Szczakowej, współzałożyciel Stowarzyszenia Moje Miasto i autor projektu „Neon Katowice”, opowie jak stara się, aby Katowice ponownie zabłysnęły światłem.

Dla wielu osób drugie życie zaczyna się, gdy kończą swoją pracę i wreszcie mogą robić to co lubią. Są jednak tacy, którzy nigdy nie pracują. Zajmują się jedynie tym co ich ciekawi. Mają swoją „pasję życia”. O swojej drodze do niej opowiedzą: Tomasz Jodłowski – fotograf-freelancer, współautor książek „Drugie życie kopalń” i „Babska szychta”, Dawid Pacha – współzałożyciel Realdeal i ogólnopolskiej sieci wydarzeń Social Czwartki, Kamil Durczok – dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz Daniel Ally – przedsiębiorca z Nowego Jorku, założyciel firmy „The Ally Way” i autor książek „You Are the Boss” oraz „The Winner’s Lifestyle”. Mikołaj Marcela – autor książki „Niemartwi. Ciała wasze jak chleb” opowie o drugim życiu wampirów, zombi i obcych w popkulturze.

Bilety dostępne na stronie: tedxrawariver2015.evenea.pl