Informacje o wydarzeniu

 • Data: 2015-11-07, 10.00 – 17.00
 • Miejsce: Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 – Katowice
 • Język wydarzenia: polski i angielski
 • Strona wydarzenia na Facebooku

TEDxRawaRiver – Drugie życie / Second life to zaproszenie do dyskusji o kreatywnym wykorzystaniu tego co mamy – zarówno w sferze osobistej, jak i społecznej. Czternastu prelegentów i prelegentek opowie o tym, jak ich zdaniem, możemy najlepiej korzystać z posiadanych przez nas zasobów, starając się stworzyć nowe, lepsze, „drugie życie”.

Tytuł pierwszej sesji nawiązuje do powiedzenia przypisywanemu Konfucjuszowi – „Człowiek ma dwa życia, to drugie zaczyna się, gdy uświadomi sobie, że ma jedno”. Wśród prelegentów usłyszymy Bartosza Kłodę-Staniecko – wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego, zainteresowanego m.in. problemami formowania się cybertożsamości. Wojciech Kawecki – matematyk i filozof, który przez ponad 30 lat współpracował m.in. z Polskim Radiem Program III oraz tworzył kabaret KAPOTA, opowie o swojej walce z chorobą. Grzegorz Więcław – konsultant psychologii sportu z Gliwic i absolwent uczelni w Kanadzie i Finlandii, przybliży nam techniki swojej pracy, które można wykorzystać także poza sportowymi arenami. Śląski architekt Przemo Łukasik pokaże nie tylko swoje projekty, ale także mniej znaną twarz sportowca. Z kolei Marcin Szala – dyrektor programowy Collegium Wratislaviense, postara się udowodnić, że w życiu warto popełniać wiele błędów.

„Re:play” to temat drugiej sesji. Od kilku lat przedrostek „re-„, oznaczający ponowienie jakiejś czynności, pojawia się w co raz to nowych sferach życia – „re-cycling”, „re-witalizacja”, „re-use”. Mówcy tej sesji zapraszają do „repleju” i być może zrewidowania swoich poglądów. dr Krystyna Łuczak-Surówka – historyk i krytyk designu – przybliży aspekty związane z ponownym wykorzystaniem materiałów i obiektów w projektowaniu. Antropolożka i popularyzatorka idei otwartości (open data) – Aleksandra Janus, opowie o ponownym wykorzystaniu danych w działalności kulturalnej. Grupa Kopaniszyn Studio z kolei przybliży sposoby miksowania sztuki z technologią i nowych mediów z tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Właścicielka i spiritus movens K6 – Przestrzeni Kreatywnej Kotulińskiego 6 – Dorota Proske przedstawi historię przemiany zapomnianej, dawnej gorzelni w Czechowicach – Dziedzicach w obiekt tętniący życiem. Dominik Tokarski – katowiczanin z Jaworzna Szczakowej, współzałożyciel Stowarzyszenia Moje Miasto i autor projektu „Neon Katowice”, opowie jak stara się, aby Katowice ponownie zabłysnęły światłem.

Dla wielu osób drugie życie zaczyna się, gdy kończą swoją pracę i wreszcie mogą robić to co lubią. Są jednak tacy, którzy nigdy nie pracują. Zajmują się jedynie tym co ich ciekawi. Mają swoją „pasję życia”. O swojej drodze do niej opowiedzą: Tomasz Jodłowski – fotograf-freelancer, współautor książek „Drugie życie kopalń” i „Babska szychta”, Dawid Pacha – współzałożyciel Realdeal i ogólnopolskiej sieci wydarzeń Social Czwartki oraz Kamil Durczok – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Mikołaj Marcela – autor książki „Niemartwi. Ciała wasze jak chleb” opowie o drugim życiu wampirów, zombi i obcych w popkulturze. Na koniec kabaret NOC i mnóstwo ciężkiej pracy na scenie.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.


Program wydarzenia:

 • 10:00 – 12:00 Sesja 1. – Masz dwa życia
  Bartosz Kłoda-Staniecko, Wojciech Kawecki, Grzegorz Więcław, Przemo Łukasik, Marcin Szala (prezentacja w j. angielskim)
 • 12:15 – 14:00 Sesja 2. – Re:play
  dr Krystyna Łuczak-Surówka, Aleksandra Janus, Studio Kopaniszyn, Dorota Proske, Dominik Tokarski
 • 14:45 – 16:30 Sesja 3. – Pasja życia
  Tomasz Jodłowski, Kamil Durczok, Dawid Pacha (prezentacja w j. angielskim), Mikołaj Marcela, Kabaret NOC
 • 18:00 – … After-party
  Klubokawiarnia Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37 (ok. 15 min. pieszo od Muzeum Śląskiego)

Sesja 1. – Masz dwa życia

Sesja 2. – Re:play

Sesja 3. – Pasja życia

Zadanie to jest współfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.

Oficjalnym gospodarzem konferencji TEDxRawaRiverSalon jest Muzeum Śląskie.

AGENCJA EVENTOWA 5AM – eventy organizowane przez duet 5AM to podróż dookoła świata z możliwością lotu w kosmos. Doświadczony kapitan, obsługa na najwyższym poziomie, baza najlepszych miejsc w Polsce i za granicą, podróż zgodnie ze scenariuszem i moc atrakcji po drodze. Mamy koncepcję, metody i narzędzia, aby każdy event był na 5.

Drzwi Zwane Koniem to restauracja i klubokawiarnia. Sezonowa kuchnia i dobra kawa. Scena artystyczna i miejsce kultury. Ogród w centrum Katowic.

Fundacja Napraw Sobie Miasto – założona przez śląskich społeczników w 2012 r. a wcześniej przez dwa lata działająca, jako nieformalna inicjatywa. Pierwszą akcją było mycie dworca kolejowego w Katowicach-Ligocie. Od tej pory zrealizowała szereg akcji społecznych, włączających mieszkańców Katowic i Śląska. Motto fundacji to „chcesz lepszego miasta – zacznij go tworzyć samemu”. Fundacja jest podmiotem prawnym obsługującym od 2013 r. organizację wydarzeń pod marką TEDxRawaRiver. Posiadaczem licencji TEDxRawaRiver jest zawsze osoba fizyczna.
Napraw Sobie Miasto

Oficjalny fotograf konferencji TEDxRawaRiver.

Sylwester Śmigielski – urodził się w Chorzowie, a obecnie mieszka w Katowicach. Wrażliwość artystyczną od dziecka rozwijał za kulisami Teatru Rozrywki w Chorzowie. Artysta multidyscyplinarny – fotograf, projektant graficzny, realizator wideo, animator kultury. Absolwent szkoły fotograficznej z Katowic-Piotrowic, oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na kierunku grafika. Obecnie student studiów podyplomowych w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego na wydziale przygotowania pedagogicznego. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice. Specjalizuje się w szeroko pojętej budowie struktur interfejsów internetowych, jako projektant wykonuje plakaty, identyfikacje wizualne, landing page, projekty aplikacji mobilnych dla korporacji w Polsce i za granicą. Aktywista społeczny. Współpracuje z licznymi agencjami reklamy, instytucjami kultury oraz fundacjami. Angażuje się w różnego rodzaju projekty kulturalno-społeczne.

34games.pl – od 2008 r. nieprzerwanie zajmujemy się przygotowywaniem unikalnych atrakcji na potrzeby imprez okolicznościowych oraz wydarzeń eventowych. W ramach naszej działalności dodajemy smaku całej gamie przedsięwzięć eventowych poprzez szereg autorskich stanowisk rozrywkowych, profesjonalną obsługę konferansjerską, zaplecze techniczne, multimedialne oraz gastronomiczne.
34_big
Mailchimp to aplikacja do obsługi korespondencji elektronicznej. Dostępna jest w wersji darmowej dla wszystkich użytkowników internetu. Mailchimp udostępnia pełną wersję swojego oprogramowania dla wszystkich organizatorów konferencji TEDx na całym świecie.