W trakcie finału TEDxRawaRiverAward w Kopalnii Guido jury wybrało dwa pomysły. Jednym z nich był apel dotyczący Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Autorki pomysłu wzywają – „Odkryć. Uratować. Dać drugie życie.”

W Bytomiu znajduje się jedna z największych, zabytkowych elektrociepłowni w Europie. Według europejskich ekspertów ds. dziedzictwa industrialnego jest to jeden z najważniejszych tego typu budynków na świecie. Jej rozmiary i piękno sprawiają, że często jest określana mianem industrialnej katedry.

EC Szombierki stały się symbolem architektury Bytomia, lecz mimo ochrony tego unikatowego zabytku coraz częściej dochodzi do aktów niszczenia i wandalizmu. W przeszłości na terenie EC Szombierki realizowano wiele różnego rodzaju wydarzeń kulturalno-rozrywkowych: od koncertów, spektakli i wystaw, aż po gale bokserskie. Miejsce tętniło życiem.

Dzisiaj los obiektu stoi pod dużym znakiem zapytania. Już wkrótce wygaszona zostanie w elektrociepłowni produkcja, a właściciel, Koncern Fortum Bytom S.A. chce ją sprzedać. Czy będziemy w stanie uratować śląską perłę industrialu? Czy weźmiemy przykład z Brytyjczyków i zadbamy o EC Szombierki, tak jak oni zadbali o londyńską Battersea? Czy do EC Szombierki powróci życie i gwar?

To wszystko zależy tylko od nas.