W trakcie konferencji TEDxRawaRiver – Dysonans poznawczy poznamy także autorki dwóch śląskich pomysłów wartych rozpowszechniania. Wybrane przez jury w składzie m.in. Elżbieta Bieńkowska – minister rozwoju regionalnego, Kamil Durczok – dziennikarz telewizyjny i Artur Rojek – twórca OFF Festivalu.

Pierwszy pomysł to stworzenie w Katowicach Społecznego Centrum Odpadów „Zbiórka!”. Jego autorki to Emilia Gillner i Maria Lipiak.

Emilia Gillner na co dzień koloruje rysunki kredkami i chodzi w gumowcach po trawie. Niektórzy nazywają to architekturą krajobrazu.
Wzniosłą ideę upcyclingu wdraża w życie w wyjątkowo praktyczny sposób. Wprowadzając się do nowego mieszkania nie kupiła ani jednego mebla! Jeśli nie jest z ludźmi to majsterkuje: skręca, skleja i maluje.

Maria Lipiak – logistyk z krwi i kości, a do tego z ekonomiczno-filozoficznym zacięciem. Ma mnóstwo pomysłów, które czasem nie dają zasnąć, a spacer po mieście zamieniają w wywiad gospodarczy. Kiedy coś ją zainteresuje – nurkuje na głęboką wodę docierając do kluczowych informacji.

Razem: od lat wspólnie zaangażowane w różnorodne przedsięwzięcia: od obozów snowboardowych przez grupy dyskusyjne aż po śluby znajomych. Fizycznie i emocjonalnie związane z Katowicami.