Poniżej przedstawiamy wstęp do nowej książki Philipa Zimbardo – Gdzie ci mężczyźni? Polska premiera książki będzie miała miejsce 16 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dwa dni później prof. Zimbardo wystąpi na TEDxRawaRiver w katowickim Kinoteatrze Rialto. Poniższy tekst jest autorstwa Philipa Zimbardo i Nikity S. Coulombe.

Na końcu krótkiego, lecz prowokacyjnego wystąpienia w TEDTalk w roku 2011 prof. Zimbardo wyraźnie stwierdził, że jego celem było podniesienie świadomości, a wręcz uderzenie na alarm i zmotywowanie ludzi do działania w związku ze zbliżającą się katastrofą.

Wspólnie z Nikitą Coulombe w roku 2012 napisali krótką książkę zainspirowaną tym wystąpieniem, pod tytułem Demise of Guys: Why Boys Are Struggling and What We Can Do About It (Upadek facetów: Dlaczego chłopcy przeżywają ciężkie chwile i co możemy na to poradzić). Jest to swego rodzaju interwencja mająca wzbudzić kontrowersje i dyskusje na ten temat oraz zachęcać innych do badania różnych wymiarów zjawiska ?upadku facetów?.

Prezentowana książka Gdzie ci mężczyźni? jest opracowaniem Demise of Guys idącym znacznie dalej w tej ważnej dyskusji dotyczącej młodych mężczyzn, ich złożonych problemów oraz wyzwań, z którymi przyszło im się mierzyć. Gdzie ci mężczyźni? została uporządkowana według objawów, przyczyn i rozwiązań, dzięki czemu jej lektura powinna być łatwiejsza w odbiorze.

Publikacja ta łączy perspektywę młodej kobiety (Nikity) i starszego mężczyzny (Phila) z poglądami wielu młodych mężczyzn, co nadaje opracowaniu wyjątkowy charakter. W celu poddania własnych poglądów szerszej dyskusji autorzy opracowali szczegółową ankietę on-line z licznymi pytaniami dotykającymi różnych aspektów ?upadku facetów?. Stworzyli ankietę zawierającą osiem pytań dotyczących różnych obszarów i umieścili ją wraz z przemową Phila na TED.

Warto odnotować, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy tę krótką ankietę wypełniło dwadzieścia tysięcy osób. Około trzy czwarte z nich (76%) to mężczyźni. Ponad połowa miała od osiemnastu do trzydziestu czterech lat. Ale swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat poruszanych wątków głównych i pobocznych dzielili się z autorami ludzie z różnych grup wiekowych, o różnym pochodzeniu, obu płci.

Ponadto tysiące respondentów miało wystarczającą motywację, by pójść o krok dalej i załączać osobiste komentarze, zawierające czasem jedno zdanie, a czasem całą stronę tekstu. Po przeczytaniu wszystkich Nikita przeprowadziła jeszcze osobiste wywiady z wybranymi osobami ? poznane w ten sposób opinie przedstawimy na dalszych stronach książki. Więcej informacji o ankiecie znalazło się w załączniku na końcu książki.

Przedstawiamy naszą pracę z zamiarem znalezienia rozwiązań problemów, o których piszemy, oraz zainspirowania mężczyzn i tych, którzy ich kochają, do zabrania głosu i zaproponowania pozytywnych zmian społecznych w życiu i nowym świecie, który ich otacza.