TEDx to idee warte rozpowszechniania. Na naszej stronie będziemy przez cały rok prezentować tego rodzaju idee, które burzą często utarte schematy myślenia.

Na początek problem korków ulicznych. Większość osób uważa, że rozwiązaniem jest większa liczba dróg. Tomasz Rożek na TEDxRawaRiver mówił, że o wiele istotniejsza jest ich jakość. Dr Jonas Eliasson z Królewskiego Instytutu Technologicznego ze Sztokholmu prezentuje szwedzki sposób rozwiązania tego problemu.

Zapraszamy do obejrzenia jego prezentacji w dalszej części tekstu.

Korek za euro
Dr Eliasson brał udział we wprowadzeniu w Sztokholmie opłat za przejazd ulicami, które stanowiły wąskie gardła w systemie transportowym miasta. Opłaty były niewielkie – 1-2 euro. Wywołały one jednak wielki skutek – ruch zmniejszył się o 20 proc.

Dodatkowo – w związku z decyzjami politycznymi – usunięcie opłat spowodowało prawie natychmiastowy wzrost ruchu. Po ich przywróceniu ludzie ponownie zrezygnowali z jazdy najbardziej zatłoczonymi ulicami i ruch zmniejszył się o 20 proc. Sytuacja ta utrzymuje się od 2008 r. i ruch nie zwiększa się.

 

Mądrze planuj a będą cię kochać
Badania satysfakcji mieszkańców z wprowadzenia opłat przyniosło niezwykłe wyniki. Początkowo ludzie nie byli zadowoleni z nowego „podatku” ale już po roku zaczęli go lubić. Poziom zadowolenia jest obecnie wyższy niż przed wprowadzeniem opłat.

 

Prezentacja dr Jonasa Eliassona