W przerwie TEDxRawaRiverSalon: Trochę empatii doktorze… zapraszamy do wzięcia udziału w jodze śmiechu. Te dosyć specyficzne ćwiczenia poprowadzi Andrzej Wiekiera.

Co to jest Joga Śmiechu?
Choć jest to bardziej „śmiechu” niż „joga”, to warto wspomnieć, że słowo „joga” oznacza integrację ciała i umysłu. Joga śmiechu jest koncepcją opartą na zasadzie, że śmiech jest korzystny dla zdrowia i że każdy może się śmiać bez stymulacji z zewnątrz. Podczas warsztatów używa się prostych ćwiczeń takich jak klaskanie i skandowanie oraz podstawowych figur jogi takich jak rozciąganie i ćwiczenia oddechowe, dzięki którym wzbudzany jest śmiech i pozytywne afirmacje. Wykonywanie tych ćwiczeń pomaga we wzmacnianiu odporności, produkcji „hormonów szczęścia” oraz redukcji stresu. Warsztaty Jogi Śmiechu uświadamiają również, że to my sami, a nie impulsy ze świata zewnętrznego, mamy wpływ na to, żeby odczuwać więcej radości z życia.

Co daje Joga Śmiechu?

  • produkuje endorfiny, tzw” hormony szczęścia”
  • poprawia nastrój
  • wzmacnia system immunologiczny i poprawia funkcjonowanie organizmu
  • dotlenia i poprawia krążenie krwi.
  • rozwija wydajność i kreatywności, co przydaję się w pracy i szkole
  • pozwala czuć się lepiej w kontaktach międzyludzkich
  • dzięki zmianie nastawienia i większemu spokojowi łatwiej radzimy sobie z trudnościami.
  • odSKOCZnia dla umysłu, trening dla ciała, energia dla ducha :)

Kto prowadzi?
Andrzej Wiekiera to kabaretomaniak i od niedawna magister prawa oraz trener trwałego rozwoju. Chętnie podróżuje, odkrywając ciekawe miejsca i poznając pasjonujących ludzi. Współprzewodzi krakowskiej grupie Free Hugs, jest członkiem społeczności Couch Surfing. Jogą śmiechu zajmuje się od 2010 r. i jest certyfikowanym liderem w tym obszarze. Przeprowadził wiele warsztatów dla dorosłych, studentów i dzieci przy współpracy z NGO, firmami i osobami prywatnymi.

Skąd się wzięła Joga Śmiechu?
Joga śmiechu została stworzona w Indiach w 1995 roku przez doktora medycyny Madana Katarię, który wraz z grupą 5 osób utworzył pierwszy klub śmiechu w parku w Bombaju. Od tego czasu powstały tysiące klubów śmiechu w ponad 70 krajach. Dodatkowo, joga śmiechu jest praktykowana w licznych szkołach i uniwersytetach, firmach i znanych korporacjach, ośrodkach dla seniorów czy grupach samopomocowych dla chorych na raka.

Więcej na profilu Facebook.