W zeszłym roku po raz pierwszy nagroda TEDPrize (przeczytaj tekst o jej historii) nie została przyznana osobie. Otrzymała ją idea – Miasto 2.0. Miasta stają się centrum naszego życia. Wszystko staje się wpisane w ich tkankę. Nie jesteśmy w stanie od nich uciec. Dlatego, mimo zagrożeń jakie niosą (i przyniosły z sobą), należy z nich wyciągnąć to co najlepsze i wykorzystać ich potencjał.

Nagroda została podzielona między dziesięciu twórców kreatywnych pomysłów mających udoskonalić miasta. Jednocześnie powstała platforma, celem której jest współdzielenie się pomysłami, strona ma łączyć ekspertów, organizacje, władze miast i samych mieszkańców. Ma pozwolić stworzyć otwartą sieć ekspertów z całego świata, dzielących się pomysłami na wykorzystanie innowacyjnych technologii i usług w zmaterializowaniu idei Miasta 2.0.

Najważniejsze jest to, że każdy może włączyć się w wybór tych dziesięciu idei. Musi być to projekt zbiorowy, uniwersalny ? tak, aby można go było powielać w innych miastach. Mogą być to projekty już rozpoczęte, niesprawdzone, ale z mocnym planem.

Idea Miasto 2.0 chce uczynić miasta bardziej funkcjonalnymi, przyjaznymi, zająć się problemem zatłoczenia, braku zieleni, zanieczyszczeń, ubóstwa, różnic społecznych, zmienić system edukacji. Oto co mówi dyrektor TED Prize, Amy Novogratz o tym pomyśle ? ?przyznanie nagrody ma być jednocześnie wyzwaniem rzuconym całej społeczności TED. To wyzwanie do podjęcia natychmiastowej współpracy nad jedną z najbardziej palących kwestii, którą należy rozwiązać: jak budować zrównoważone, pełne życia, prawidłowo funkcjonujące miasta?.

13 października 2012 r. stanie się dniem idei miasto 2.0. Tego dnia, tedexowy świat skupi się na miastach, będzie szukać odpowiedzi na to, gdzie w mieście są przestrzenie do wykorzystania, jak je wykorzystać najlepiej, co kochamy w mieście, a co pora zmienić.