Wiecie już, że TED to coś więcej niż konferencja. To wydarzenie, gdzie zagęszczenie myśli i ideii na minutę i metr kwadratowy jest kilkakrotnie większe niż na jakimkolwiek uniwersytecie. TED to też nagroda. Począwszy od 2005 roku, nagroda została przyznana za „marzenie o zmianie świata”. Początkowo otrzymywały ją trzy osoby. Jej wartość to 100,000 dolarów. W 2013 r. po raz pierwszy zwiększona zostanie kwota do miliona dolarów. Ma ona pomóc zrealizować projekt, marzenie, które zmieni świat. Od matematykę, medycynę, ochronę środowiska przez jedzenie, aż do sztuki.

Jednym z laureatów jest Jamie Olivier (2010), który swoją medialną popularność wykorzystuje do promowania zmiany sposobu żywienia dzieci oraz zwiększanie świadomości dotyczącej jedzenia. Obok gwiazd znanych z ekranu i większości okładek, takich jak Olivier czy wokalista Bono (2005), są wybitni naukowcy, czy fotograf Edward Burtynsky (2005), ukazujący wpływ nowoczesności na zmianę krajobrazu naturalnego. Jako jedno ze swoich marzeń wymienia motywowanie dzieci do kreowania ideii prowadzących do zrównoważonego życia.

Nagroda pokazuje, że każdy może zmieniać świat – zarówno naukowcy jak i artyści – jak Jehane Noujaim (2006), która wierzy w moc filmu, który może na jeden dzień zjednoczyć świat. Analogicznie, José Abreu (2009), wierzy w taką moc muzyki. Nagroda wspiera idee ulepszające świat w każdym obszarze – nie dotczy ona tylko spraw ludzkich, ale i natury – jak idea Sylvi Earle (2009) ratującej oceany. W zeszlym roku laureatem został francuski fotograf JR, który na swoich fotografiach porusza problem nędzy, różnic społecznych i wykluczenia. Jego prace można oglądać w największej galerii świata, czyli… na ulicach.

Nagradzana jest idea, a pieniądze mają pomóc w realizacji marzenia. Ale nie tylko pieniądze są ważne – ważni są ludzie, uczestnicy konferencji, którzy angażują się w realizację idei.