TED_wordmark.svg

TED (skrót od ang. słów Technology, Entertainment, Design (Technologia, Rozrywka, Projektowanie)) jest organizacją non-profit, która zajmuje się „ideami wartymi rozpowszechniania” (ang. ideas worth spreading). Pierwsza konferencja odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie. Od 1990 odbywa się już co roku. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnasto minutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.

Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, IsabelAllende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED odbywa się co roku w mieście Long Beach w Kalifornii, z jednoczesną transmisją wideo dostępną w Palm Springs.

W Wielkiej Brytanii organizowana jest natomiast coroczna konferencja TEDGlobal. Inicjatywy medialne TED to między innymi witryna TED.com (gdzie codziennie umieszczane są najnowsze wystąpienia z cyklu TEDTalks), a także Open Translation Project, program w ramach którego powstają interaktywne transkrypty nagrań i napisy w językach obcych. Tłumaczenia takie wykonywane są przez wolontariuszy z całego świata.

Organizacja TED funduje także doroczną nagrodę TEDPrize, dzięki której wyjątkowe osoby, które pragną zmienić świat, mają możliwość zrealizowania swoich marzeń. TEDx umożliwia pojedynczym osobom i grupom indywidualną organizację lokalnych konferencji na całym świecie, a program TEDFellows pomaga innowatorom zmieniającym świat, wejść do społeczności TED i przy jej pomocy zwiększyć skuteczność ich niezwykłych projektów.

Śledź TED pod adresem twitter.com/TEDTalks lub na Facebooku, pod adresem facebook.com/TED.

TEDxRawaRiver

TEDx, x = niezależnie zorganizowana konferencja

W duchu „idei wartych rozpowszechniania” w ramach organizacji TED stworzono TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Nasza konferencja nosi nazwę TEDxRawaRiver, a „x” w jej nazwie oznacza niezależnie organizowane spotkanie na licencji TED. Podczas TEDxRawaRiver projekcje wybranych wykładów ze strony TED oraz wystąpienia zaproszonych prelegentów, zainspirują wymianę idei i nawiązywanie kontaktów w kameralnym gronie lokalnej konferencji. Chociaż TED określa ogólne wytyczne dotyczące programu TEDx, lokalne konferencje pod tym szyldem, takie jak TEDxRawaRiver, są organizowane niezależnie.

TEDxRawaRiver („RawaRiver” od nazwy przepływającej przez Katowice rzeki Rawy) to lokalna wersja konferencji TED oraz część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie. Odbywa się ona w Katowicach i jest organizowana przez grupę wolontariuszy. Licencja udzielona przez TED pozwala na organizację wydarzenia, w którym uczestniczyć może maksymalnie 100 uczestników. Od strony administracyjnej wydarzenie obsługuje Fundacja Napraw Sobie Miasto.

Jeśli TEDxRawaRiver spotka się z Waszym zainteresowaniem i uznacie, że kolejne konferencje są potrzebne, będziemy dążyć do organizacji kolejnych konferencji dla większej liczby uczestników pod marką TEDxKatowice.

Już dziś możecie zapisać się do naszego newslettera, a także śledzić profile na Facebooku lub Twitterze. Więcej o nas, znajdziecie tutaj.

Spotkania TEDx odbywają się także w innych miastach Polski m.in. w: