Project Description

Tomasz Rożek to kolejny mówca TEDxRawaRiver. Urodził się 30 listopada 1976 w Katowicach. Jest dziennikarzem naukowym i fizykiem. Absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na obu kierunkach. Posiada stopień doktora nauk fizycznych uzyskany w instytucie Forschungszentrum w Juelich w Niemczech.

Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą, założycielem i prezesem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa.

Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi („Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”).

W 2008 został uznany (przez PAP i MNiSW) za najlepszego dziennikarza naukowego w Polsce. W 2009 samorządy studenckie śląskich uczelni nagrodziły go Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę.

W 2011 roku jego pierwsza książka („Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi”) została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2010 – 2011. W 2012 roku wydał druga książkę „Nauka to lubię”.

Jest szefem działu naukowego w tygodniku „Gość Niedzielny”. Od czterech sezonów prowadzi cykl naukowy „Nauka jest wszędzie” w porannym paśmie Dzień Dobry TVN.