Project Description

Jolanta Grabowska-Markowska – lekarz medycyny, pediatra, założyciel i prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis w Mysłowicach, które powstało w 1990 r.

W latach 1974 – 1978 uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Następnie w latach 1978 – 1984 – studentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Słuchaczka studium teologicznego filii katowickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1983 – 1987. W roku 1999 kończy I, a w roku 2002 – II stopień specjalizacji z zakresu pediatrii, zaś w 2003 r. – specjalizację z zakresu medycyny paliatywnej. Absolwentka całościowego kursu systemowej terapii rodzin z zakresu psychoterapii, organizowanego przez Ośrodek Szkoleń Systemowych w Krakowie. Absolwentka studiów podyplomowych „Medycyna Bólu” w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Absolwentka Całościowego Szkolenia Podyplomowego z zakresu psychoterapii w Katedrze Psychiatrii Akademii Medycznej w Krakowie. Ukończyła ponadto studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Założycielka i dyrektorka pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci. W 1999 r. laureatka „Żółtego Żonkila” ” odznaczenia Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. W 2000 r. uhonorowana medalem im. M. Curie – Skłodowskiej przyznawanym przez Polski Komitet Zwalczania Raka, za szczególne zasługi w zwalczaniu chorób nowotworowych. W 2004 r. nominowana do grupy 100 najmądrzejszych osób województwa śląskiego. Laureatka Nagrody „Miody” Dziennika Zachodniego. W 2008 r. laureatka ogólnopolskiej Nagrody św. Kamila. W 2009 r. wyróżniona nagrodą Narcyza, a także prestiżową nagrodą imienia Juliusza Ligonia przez „Civitas Christiana” za wieloletnią i konsekwentną posługę dla chorych. W 2010 r. przyjęta do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Dołącza również do grona 50 niezwykłych Kobiet Śląska w plebiscycie Dziennika Zachodniego. W maju 2007 r. jako wykładowca uczestniczy w IV Światowym Kongresie Rodzin pod hasłem „Rodzina ” Wiosną Europy i Świata”. W 2013 r. zostaje laureatką konkursu Aktywność Kobiet w Kategorii „Podmiot Gospodarki Społecznej”. Otrzymuje też nagrodę Polcul Jerzy Boniecki Foundation za stworzenie pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych i pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci.

Autorka książek: „Karliczek i inni (Zagadki hospicyjne)”, „Buen Camino” i „Najsłabsze Ogniwo” – zapiski z rowerowej pielgrzymki Konstanca – Jerozolima w intencji o pokój oraz skryptu „Opieka hospicyjna nad dzieckiem w stanie terminalnym”. Współautorka książki na temat pracy w hospicjum „Pomóż mi!” oraz przewodnika „Camino Portugues – Portugalska Droga Św. Jakuba”. Jej artykuły ukazywały się cyklicznie w tygodniku „Niedziela” i miesięczniku „Gościna w sercu”. Wieloletni wykładowca w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu oraz licznych kursów z zakresu medycyny paliatywnej.

Organizatorka wielu przedsięwzięć m.in. kolonii hospicyjnych dla dzieci chorych i osieroconych. Matka Natalii, Wojciecha, Macieja i Mikołaja. Jej zainteresowania to: psychologia i literatura. W wolnych chwilach uprawia pływanie, wędrówki górskie (odbyła czterokrotnie wyprawę do Santiago de Compostela).