Project Description

Tomasz Konior jest architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 15-stu lat związany ze Śląskiem, gdzie prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio.

Jego projekty osadzone w kontekście czasu i miejsca związane są z miastem i muzyką. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach należy do najbardziej znanych i uznanych dzieł Koniora. W roku 2008 budynek otrzymał tytuł „Obiekt roku” – najwyższą nagrodą przyznawaną przez SARP.

W tym samym roku otrzymał tytuł „Najlepszy obiektu ze środków publicznych” w Polsce, nominowany do nagrody Miesa Van der Rohe oraz światowej nagrody „Brick Award”, nagrodzony przez UIA – Międzynarodową Unię Architektów tytułem „Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project”. Po wygranym, międzynarodowym konkursie na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach realizuje obecnie największą salę koncertową w Polsce.

Pierwszym, ważnym sukcesem Koniora był wygrany w 2001 roku międzynarodowy konkurs na Nowy Ratusz we Wrocławiu. W 2006 roku został laureatem I Nagrody w konkursie na przebudowę śródmieścia Katowic. Jego budynek Gimnazjum w Warszawie-

Białołęce uznano jedną z 20-stu Ikon współczesnej architektury w Polsce. Obiekt otrzymał również Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Cement w architekturze” oraz nominację do nagrody Miesa Van der Roche.

W 2007 roku został pierwszym, polskim laureatem „Leonardo Award – International Biennale of young architects” w Mińsku, a
w 2008 roku laureatem „Europe 40 under 40 – Europe’s Emerging Young Architects and Designers”, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum, najlepszym młodym projektantom poniżej 40 roku życia. Otrzymał też nagrodę Gazety Wyborczej im. Janoscha „Cegła z Gazety” za wkład w tworzenie i budowanie tożsamości Śląska.

Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, w latach 2003-2008 był wiceprezesem oddziału katowickiego. Jest sędzią konkursowym SARP, członkiem Izby Architektów RP, jednym z członków-założycieli Instytutu Współczesnego Miasta, w którym pełni funkcję wiceprezesa.