Akcja: Święta 2013

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2014 Roku zapraszamy do akcji partyzanckiej - wręczania przypadkowych prezentów. Wspólnie z uczestnikami TEDxRawaRiverSalon przygotowaliśmy kilkadziesiąt prezentów, które umieściliśmy na ulicach Katowic. Zachęcamy do dołączenia do akcji i dzielenia się zdjęciami przygotowanych prezentów na naszym profilu Facebook. Poniżej wzór życzeń oraz kilka fotokodów do prezentacji TED i TEDxRawaRiver, które w paczkach mogli znaleźć Katowiczanie.

Ewa Petrymusz: EC Szombierki 1920

Ewa Petrymusz -- tak na co dzień -- normalna kobieta, ale na punkcie EC Szombierki -- wariatka. Taki stan umysłu zakwitł w jej głowie kilka lat temu, gdy ówczesny prezes ZEC Bytom zaproponował jej pracę. Zadanie brzmiało: promocja Elektrociepłowni w Szombierkach, obecność EC na Szlaku Zabytków Techniki, współorganizacja Industriady i Nocy Muzeów, przewodniczka dla grup wycieczkowych, współorganizatorka uroczystości Jubileuszowych z okazji 90-lecia obiektu.

Adrian Kowalski: Z hałdy w Himalaje

Adrian Kowalski to pionier pracy ulicznej z marginalizowanymi dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami na Śląsku, pracę swoją rozpoczął 22 lat temu, obecnie Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA w Katowicach, jeden z twórców Środowiskowego Programu Psychoprofilaktycznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin Zagrożonych Marginalizacją Społeczną, Animator Środowiskowy, członek Międzynarodowej Organizacji ASHOKA - innowatorzy dla dobra publicznego, ukończył szkołę pracy ulicznej w Stichting Streetcornerwork Centrum w Amsterdamie, szkolenia, konferencje, współpraca i tworzenie projektów pracy środowiskowe w wielu organizacjach zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Dan Gilbert pyta – Dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Dan Gilbert, autor "Stumbling on Happiness", kwestionuje tezę, że jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli nie dostaniemy tego, czego chcemy. Nasz "psychologiczny system odpornościowy" pozwala nam czuć się szczęśliwymi nawet wtedy, gdy rzeczy nie układają się tak jak zaplanowaliśmy.

Ursus Wehrli robi porządek ze sztuką

, , ,

Ursus Wehrli dzieli się swoją wizją czystszej, bardziej zorganizowanej, bardziej uporządkowanej formy sztuki -- stworzonej przez dekonstrukcję obrazów współczesnych mistrzów na elementy składowe, pogrupowane według koloru i rozmiaru.

Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

Jack Andraka: Obiecujący test na raka… wymyślony przez nastolatka

Ponad 85% wszystkich przypadków zachorowań na raka trzustki diagnozuje się zbyt późno, gdy chory ma mniej niż 2% szansy na przeżycie. Jak to możliwe? Jack Andraka opowiada, jak wymyślił obiecujący test wykrywający raka trzustki we wczesnym stadium, który jest jednocześnie bardzo tani, efektywny i nieinwazyjny - a wszystko to, zanim skończył 16 lat.

Drew Dudley: Przywództwo w życiu codziennym

Każdy z nas zmienił czyjeś życie, zwykle nawet o tym nie wiedząc. W tej zabawnej prelekcji Drew Dudley wzywa nas do rozumienia przywództwa jako zwyczajnego wydarzenia lub czynu, który zmienia życie drugiej osoby na lepsze. (Sfilmowano na TEDxToronto).

Matt Cutts: Spróbuj czegoś nowego przez 30 dni

Czy jest coś co zawsze chciałeś zrobić, ale... nie zrobiłeś? Matt Cutts sugeruje: spróbuj to robić przez 30 dni. Ta krótka wypowiedź pokazuje prosty sposób ustalania i osiągania życiowych celów.

Shane Koyczan: „Do dziś”… Dla dręczonych i pięknych

W kolejnym zabawnym i zapadającym w pamięć wystąpieniu, poeta Shane Koyczan pokazuje jak to jest być młodym i ... Innym. "To This Day", jego wiersz o zastraszaniu, zachwycił miliony (stworzony dzięki crowd-sourcingowi przez 80 animatorów). Tu na scenie TED daje wspaniały wstęp na żywo, repryzę z akompaniamentem skrzypiec Hannah Epperson.

Sarah Kay: Jeśli będę miała córkę…

"Jeśli będę miała córkę, zamiast 'Mama', będzie nazywać mnie 'Punkt B'..." - tymi słowami poetka Sarah Kay rozpoczęła swoje wystąpienie, zwieńczone dwukrotnymi owacjami na stojąco podczas TED2011. Kay opowiada historię swojej przemiany - z niewinnej i łatwowiernej nastolatki chłonącej każdy wers w Klubie Poetyckim Bowery w Nowym Jorku, w nauczycielkę przekazującą dzieciom wiedzę na temat siły wyrażania siebie w Projekcie V.O.I.C.E. - oraz daje dwa zapierające dech w piersiach występy: "B" i "Hiroshima".

Amy Cuddy: Język ciała kształtuje naszą osobowość

Język ciała wpływa na to jak inni nas odbierają, ale może również zmienić sposób w jaki widzimy siebie. Amy Cuddy, psycholog społeczny, pokazuje jak, stosując ?pozycje siły?, nawet gdy nie czujemy się pewni siebie, możemy wpływać na poziom testosteronu i kortyzolu w mózgu, a nawet na szanse osiągnięcia sukcesu.