TEDxRawaRiver Salon #4


 • Nazwa wydarzenia: TEDxRawaRiverSalon #4: Czy szkoła musi zabijać kreatywność?
 • Data: 1 września 2013, 17:00
 • Miejsce: KATO-bar, ul. Mariacka 13, Katowice
 • O co chodzi?
  Koniec wakacji to zazwyczaj przykry moment dla dzieci i młodzieży. Muszą wrócić do „nauki”. Czy jednak na pewno? Czy system edukacji jaki dziś znamy uczy czegokolwiek przydatnego? Czy tylko zabija chęć do własnego poszukiwania wiedzy i radości z tego?Kolejny TEDxRawaRiverSalon organizujemy 1 września, aby zastanowić się nad rolą nauki i szkoły. Doświadczenia zebrane przez prelegentów TED pokazują, że model edukacji jaki dziś znamy jest bardzo nieefektywny i odległy od wyzwań, jakimi musimy sprostać w życiu zawodowym i prywatnym.Sir Ken Robinson od wielu lat apeluje, aby odrzucić przymus jednakowej edukacji dla wszystkich, „rozpoczynania studiów w przedszkolu”. Jego zdaniem ważniejsza jest pasja dla tego co się robi niż zuniformizowane przyswajanie tej samej wiedzy przez wszystkich, podobnie jak posiłków w McDonaldzie.

  Tegoroczny laureat TED Prize Sugata Mitra pokazuje, że dzięki komputerom i internetowi nauczyciele są zbędni. Kilkuletnie dzieci same potrafią zrozumieć budowę neuronów czy łańcucha DNA. Przy okazji też same poznają język angielski. Opracował i przetestował z setkami dzieci w wielu krajach system samoorganizującej się szkoły – SOLE. Poza dostępem do internetu rola nauczyciela to postawienie problemu i pozytywne wspieranie uczniów. Dzieci będą się uczyć same i zrobią to z pasją oraz zainteresowaniem.

  Czy możliwe jest powstanie nowoczesnych szkół bez nauczycieli? Czy takiej szkoły stworzą lepszych ludzi i efektywniejszych pracowników? Zapraszamy do dyskusji!

Program wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Katowice, KATO-bar, ul. Mariacka 13
Czas: 2013-09-01, godz. 17:00 – 20:00.

 • 17:00 – 17:15 – Powitanie uczestników
 • 17:30 – 18:00 – TEDTalk – Sir Ken Robinson: Zrewolucjonizujmy nauczanie!
 • 18:00 – 18:30 – Społeczność TEDxRawaRiver
 • 18:30 – 18:45 – TEDTalk – Sugata Mitra: Zbudować Szkołę w Chmurze
 • 18:45 – 19:00 – Gość specjalny: Tomasz Rogowski – trener i wykładowca uczący w USA, Polsce i Iralndii
 • 19:00 – … – Dyskusje i wymiana pomysłów

TEDxRawaRiver Salon 2013

TEDxRawaRiverSalon #4: Czy szkoła musi zabijać kreatywność?

Wydarzenie objęte patronatem medialnym Gazety Wyborczej. Gazeta_Wyborcza_200
Wydarzenie objęte patronatem medialnym TVP Kultura. TVP Kultura
Grupa RawMedia jest agencją typu full service. Jesteśmy właścicielem marki Social Life – agencji interaktywnej od kilku lat z powodzeniem realizującej kampanie e-marketingowe i e-PR dla swoich klientów. Naszą pracą kieruje wiedza i doświadczenie. Jesteśmy autentyczni, gdyż pracujemy z pasją, a w naszych pracownikach cenimy kreatywność i rzetelność.
Tomasz Kiełkowski – fotografik, miłośnik Górnego Śląska, architektury i modernizmu. Autor kilku wystaw fotograficznych. Najważniejsze z nich: Symetrie Modernizmu, Przestrzenie Art Deco, Projekt PKP. Współorganizator corocznych wycieczek po katowickiej Modernie. Członek Stowarzyszenia Szatnia. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji audiowizualnej. Tworzy projekt linieczasu.pl.
Pole działań ClipCard to: multimedia, projekcje, video mapping, filmy promocyjne, kompleksowa obsługa eventów, video streaming oraz wparcie PRomocyjne, e?PR i Social Media. Zespół ekspertów i najnowocześniejszy sprzęt gwarantują sukces każdego przedsięwzięcia. ClipCard to także świeże pomysły i kreatywne rozwiązania wsparte doświadczeniem, o którym świadczy bogate portfolio oraz wielu zadowolonych klientów. Witaj w miejscu, gdzie Twoje pomysły zostaną zrealizowane profesjonalnie i z rozmachem. ClipCard
Firma 34games zajmuje się się organizacją imprez, wypożyczaniem maszyn eventowych oraz sprzętu multimedialnego (Multi Kioski, telewizory, konsole). 34_big
Mailchimp to aplikacja do obsługi korespondencji elektronicznej. Dostępna jest w wersji darmowej dla wszystkich użytkowników internetu. Mailchimp udostępnia pełną wersję swojego oprogramowania dla wszystkich organizatorów konferencji TEDx na całym świecie.
Fundacja Napraw Sobie Miasto – założona przez śląskich społeczników w 2012 r. a wcześniej przez dwa lata działająca, jako nieformalna inicjatywa. Pierwszą akcją było mycie dworca kolejowego w Katowicach-Ligocie. Od tej pory zrealizowała szereg akcji społecznych, włączających mieszkańców Katowic i Śląska. Motto fundacji to „chcesz lepszego miasta – zacznij go tworzyć samemu”. Fundacja jest podmiotem prawnym obsługującym od 2013 r. organizację wydarzeń pod marką TEDxRawaRiver. Posiadaczem licencji TEDxRawaRiver jest zawsze osoba fizyczna.