TEDxRawaRiver Salon #9

 • Nazwa wydarzenia: TEDxRawaRiverSalon #9: Trochę empatii doktorze… o lepszej służbie zdrowia
 • Data: 21 lutego 2014, 16:00 – 20:00 (piątek)
 • Miejsce: Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Medyków 8b
 • O co chodzi?
  Tematem spotkanie będzie próba ocieplenia wizerunku współczesnego medyka. Wszyscy znamy serię popularnych anegdot o „babie” i „lekarzu”. Z medycyną jest podobnie, jak z polityką i pogodą – każdy wydaje się na niej doskonale znać. Jak jest jednak naprawdę?Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia między 2005 a 2013 r. wzrósł o ponad 100 proc. z 31,5 do 64 mld. zł. Czy o tyle wzrosła też satysfakcja pacjentów? Jak duży wpływ na nasze zdrowie ma miejsce, w którym mieszkamy, a jakie nasza dieta? Jaką rolę powinien pełnić lekarz w idealnym systemie opieki zdrowotnej?

  Chcąc znaleźć odpowiedzi na te pytania, TEDxRawaRiver przyjął zaproszenie środowiska studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nie będzie landrynkowo, ale prawdziwie, bo funkcjonowanie lekarza we współczesnych systemach jest trudne.

  Czy dziś profesjonalny lekarz to taki, który wykonuje dokładnie procedury wskazane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy to raczej osoba stale poszerzająca swoją wiedzę medyczną i potrafiąca za „punktami procedur” zobaczyć drugiego człowieka? Jak jednocześnie ma zachować higienę emocjonalną w kontekście tematów trudnych, np. śmierci? O tych zagadnieniach będą mówić m.in. Jolanta Grabowska-Markowska, Prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis oraz dr Stanisław Górski, który przedstawi również doświadczenia z pracy w krajach Afryki.

  Spotkanie nie dotyczy tylko lekarzy, ale każdego z nas. Jako pacjenci musimy zobaczyć, że osoba w białym kitlu to nie tylko usługodawca – „diagnozomat” czy „receptomat”. Eric Dishman, badający zagadnienia związane z ochroną zdrowia w firmie INTEL, w swojej prezentacji TEDTalk, opowie o tym, jak ważna jest koordynacja pracy zespołu lekarskiego. Na podstawie własnych przeżyć stawia tezę, że nowoczesna służna zdrowia to powinien być sport zespołowy, a nie indywidualny.

  O tworzeniu nowych usług medycznych opowie Paweł Nowak, inicjator konferencji WUDSilesia, która w październiku 2013 r. odbyła się w Zabrzu i poświęcona była tym zagadnieniom. Peter Attia (TEDTalk) przedstawi swoje doświadczenia z bycia młodych chirurgiem i stereotypy, jakim wtedy ulegał patrząc np. na otyłych pacjentów.

  Atul Gawande (TEDTalk), absolwent Harvard University, opowie jak dzięki wprowadzeniu prostych list kontrolnych w czasie operacji chirurgicznych, udało mu się zmniejszyć śmiertelność wśród pacjentów o połowę.

  Jeśli myślisz, że temat tego TEDxRawaRiverSalon Cię nie dotyczy to na pewno jesteś w błędzie.

Program wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Katowice, ul. Medyków 8b – Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM
Czas: 2014-02-21, godz. 16:00 – 19:00.

 • 16:00 – 16:15 – Powitanie uczestników

Sesja 1. – Ja, lekarz?

Przerwa – społeczność TEDxRawaRiver: Joga śmiechu

Sesja 2. – Ja, pacjent?


TEDxRawaRiver Salon 2014

TEDxRawaRiverSalon #9: Trochę empatii doktorze… o lepszej służbie zdrowia

Fundacja Napraw Sobie Miasto – założona przez śląskich społeczników w 2012 r. a wcześniej przez dwa lata działająca, jako nieformalna inicjatywa. Pierwszą akcją było mycie dworca kolejowego w Katowicach-Ligocie. Od tej pory zrealizowała szereg akcji społecznych, włączających mieszkańców Katowic i Śląska. Motto fundacji to „chcesz lepszego miasta – zacznij go tworzyć samemu”. Fundacja jest podmiotem prawnym obsługującym od 2013 r. organizację wydarzeń pod marką TEDxRawaRiver. Posiadaczem licencji TEDxRawaRiver jest zawsze osoba fizyczna. Napraw Sobie Miasto
Wydziałowy Samorząd Studencki Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM (WSS WLK SUM) to organizacja zrzeszająca studentów Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmująca się działaniem na rzecz braci studenckiej, a także współdziałaniem z otaczającą społecznością w organizacji wydarzeń kulturalnych i akcji prozdrowotnych. Samorzad Studencki

 

Grupa RawMedia jest agencją typu full service. Jesteśmy właścicielem marki Social Life – agencji interaktywnej od kilku lat z powodzeniem realizującej kampanie e-marketingowe i e-PR dla swoich klientów. Naszą pracą kieruje wiedza i doświadczenie. Jesteśmy autentyczni, gdyż pracujemy z pasją, a w naszych pracownikach cenimy kreatywność i rzetelność.
Pole działań ClipCard to: multimedia, projekcje, video mapping, filmy promocyjne, kompleksowa obsługa eventów, video streaming oraz wparcie PRomocyjne, e?PR i Social Media. Zespół ekspertów i najnowocześniejszy sprzęt gwarantują sukces każdego przedsięwzięcia. ClipCard to także świeże pomysły i kreatywne rozwiązania wsparte doświadczeniem, o którym świadczy bogate portfolio oraz wielu zadowolonych klientów. Witaj w miejscu, gdzie Twoje pomysły zostaną zrealizowane profesjonalnie i z rozmachem. ClipCard
Firma 34games zajmuje się się organizacją imprez, wypożyczaniem maszyn eventowych oraz sprzętu multimedialnego (Multi Kioski, telewizory, konsole). 34_big
Mailchimp to aplikacja do obsługi korespondencji elektronicznej. Dostępna jest w wersji darmowej dla wszystkich użytkowników internetu. Mailchimp udostępnia pełną wersję swojego oprogramowania dla wszystkich organizatorów konferencji TEDx na całym świecie.