13 kwietnia w KATO barze odbył się kolejny, już jedenasty salon TEDxRawaRiver, na którym postawiliśmy pytanie: „Czy sztuka może zmienić świat?”. Dla nas, członków zespołu, było to wydarzenie o szczególnym charakterze. Wszystko musiało zostać dopięte na przysłowiowy ostatni guzik po raz pierwszy bez naszego „mózgu” – Pawła Wyszomirskiego. W celu umilenia mu pobytu w szpitalu, każdy z uczestników napisał na karteczce życzenia. Później przyszedł czas na stałego gościa salonów – Chrisa Andersona, wyjaśniającego w krótkim filmiku czym jest TEDx.

Następna w repertuarze była prelekcja JR‚a, francuskiego artysty ulicznego. JR przeprowadził wiele projektów w miastach i wioskach, które polegały przyklejaniu ogromnych plakatów przedstawiających ludzkie twarze. Jego pragnieniem było ukazanie prawdziwej rzeczywistości, a nie tej kreowanej przez media. Jako zdobywca TED Prize 2011, miał za zadanie wypowiedzieć życzenie, które zmieni świat. Chciał tego dokonać za pomocą projektu Inside Out, angażującego ludzi na całym świecie (więcej na ten temat można się dowiedzieć na http://www.insideoutproject.net/en). Więcej o jego twórczości na stronie artsy.net/artist/jr.

Z kolejnej prelekcji dowiedzieliśmy się jak wyglądał rok z projektem JR’a. Artysta przedstawił wiele przykładów realizacji jego życzenia przez osoby ze wszystkich stron naszego globu. Na koniec podjął próbę odpowiedzi na pytanie postawione w 2011 roku, równocześnie dokonując jego modernizacji: „Czy sztuka może zmienić życie ludzi? Z tego, co widziałem w tym roku – tak”.

Ostatnim „gościem z ekranu” była Candy Chang, która od lat dzieli się przestrzenią publiczną z sąsiadami w kreatywny sposób. Pewnego dnia, natchniona przez silne emocje, przemieniła ściany opuszczonego domu w swojej okolicy w wielką tablicę z napisem „Przed śmiercią chcę…”. Dzięki temu każdy przechodzień mógł wziąć kawałek kredy, aby wyrazić swoje pragnienia. W tym poruszającym TEDTalku Candy przekonuje, że: „Myślenie o śmierci wyjaśnia cel życia”.

W przerwie połączyliśmy uczestników salonu w grupy, przydzielając im zadanie zamienienia pysznych tortów w dzieła sztuki (za wzór posłużyła jedna z prac Banksy’ego). Zwycięski deser „z dużymi piersiami” wyłoniła Mona Tusz.

Następne w kolejności były prelekcje na żywo. Pierwsza za mikrofon chwyciła wspomniana już Mona Tusz – artystka street-artowa z Siemianowic. Opowiedziała nam o swoich projektach: m. in. muralu z elementami mozaiki lustrzanej, który miał mówić „spójrz na siebie, patrz kim jesteś”; „TEJ ścianie” w dzielnicy Hugo i osiedlu Bozywerek, z którym wiąże się wiele ciekawych historii.  Bardzo ważny dla niej jest kontekst miejsca, w którym odprawia swoją magię. Gdy miała malować w areszcie śledczym, początkowo planowała stworzenie czegoś „ładnego, ale nieprzyjemnego”, jednak zmieniła zamysł pod wpływem „widocznej dewastacji miejsca i duszy”. Monika doszła do wniosku, że skoro sztuka zmieniła nią samą, może zmieniać również świat.

Zaraz po tym ciekawym przemówieniu przyszedł czas na drugą prelegentkę. Justyna Gorbacz jest pasjonatką, która uważa, że chodzenie śladami street artu jest świetnym sposobem na poznawanie miasta (zagląda również do ciemnych uliczek, z których – jak twierdzi – można się wiele dowiedzieć). Jej przygoda zaczęła się rok temu, po przeprowadzce na Śląsk. Zachwyciły ją postindustrialne klimaty, a zainspirował film Banksy’ego pt.: „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Razem z Moną i z Raspazjanem założyła fundację „Modro” – jednym z ich pierwszych działań jest stworzenie prac na ścianach katowickiego Domu Dziecka Stanica. Na koniec Justyna powtórzyła słowa zasłyszane od słynnej artystki działającej w przestrzeni publicznej – Olek: „Nigdy nie wiemy, na ile jesteśmy w stanie zmienić świat, bo nie wiemy jak zmieni świat osoba, której przekażemy jakieś idee”.

Osoby, którym nie było dane uczestniczyć w salonie, a których rozsadza ciekawość, zapraszamy do obejrzenia prelekcji na stronie TED.com

Dziękujemy jeszcze raz piekarni Jakubiec oraz 34games. Miłego dnia!

(autorka relacji: Klaudia Sośnica)

Strona wydarzenia: tutaj.

Więcej zdjęć na portalu Facebook tutaj.