Energia. Fantazja. Siła. Te trzy pojęcia stanowiły oś przewodnią wczorajszego spotkania TEDxRawaRiver Salon w Kinoteatrze Rialto. Na scenie pojawili się ludzie, którzy zmieniają świat – i działają tutaj, w województwie śląskim!

Gwiazdą wieczoru był profesor Philip Zimbardo. Nim jednak ów jeden z najznamienitszych współczesnych psychologów doszedł do głosu i opowiedział zgromadzonym w Kinoteatrze Rialto uczestnikom konferencji TEDx o kryzysie męskości i wyzwaniach, przed jakimi we współczesnym świecie stoją chłopcy, na scenie pojawiło się 5 prelegentów – pełnych zapału, kreatywności i odwagi bycia pionierami w tworzonych przez siebie społecznościach. Opowiedzieli o własnych ideach, wartych rozpowszechniania.

Po rozpoczynającym konferencję pokazie filmu TEDx Talk, w którym ?od podszewki? pokazana została historia ALS Ice Bucket Challenge, na scenę wkroczyła Barbara Halska, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, nagrodzona tytułem Nauczyciela Roku 2014. Opowiedziała o tym, w jaki sposób pracuje z młodzieżą oraz o projektach, które we współpracy z innymi nauczycielami, a przede wszystkim uczniami realizuje w Jastrzębiu – to one zdobywają międzynarodowe laury w Paryżu, Brukseli, Seulu czy Moskwie.

Potem przyszedł czas na Cieszyn – Laura Majboroda-Andrukiewicz przybliżyła tajniki marki WellDone Dobre Rzeczy i opowiedziała o tym, jak produkt może zmieniać życie wytwarzających go ludzi. Fundacja Być Razem, w której Laura Andrukiewicz działa, zajmuje się praktycznym wcielaniem w życie zasad ekonomii społecznej. WellDone Dobre Rzeczy to jeden ze sposobów na realną zmianę świata, warto o tym pamiętać, kupując prezenty 😉

Trzecim z prelegentów, a zarazem pierwszym związanym z Katowicami i Nikiszowcem był Waldemar Jan – animator i lider, rewitalizator i odważnie marzący koordynator projektów, prezes Fabryki Inicjatyw Lokalnych, współtwórca działających w jego ramach Centrum Aktywności Lokalnej i otwartego w kwietniu 2014 Centrum Zimbardo. Opowiedział o swojej drodze po Nikiszowcu… i do Nikiszowca, w wymiarze aktywizacji i odpowiedzialności społecznej, która jak śniegowa kula uruchomiła lawinę zmian w myśleniu o tej dzielnicy.

Następnie dr Agnieszka Wilczyńska opowiedziała o tym, jakie strategie radzenia sobie ze stresem realizuje młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym. Przywołała wyniki przeprowadzonych badań. Dr Wilczyńska jest członkiem zespołu prof. Zimbardo ds. wdrażania Projektu Bohaterskiej Wyobraźni, w latach 2011-2015 kierowała projektem badawczym Narodowego Centrum Nauki poświęconym dynamice zmian w obrębie symptomów emocjonalnego odrętwienia.

W oczekiwanym przez wszystkich uczestników finale profesor Philip G. Zimbardo diagnozował problemy, z jakimi borykają się młodzi chłopcy. Podczas wykładu przedstawił tezy swojej najnowszej, dostępnej póki co tylko w USA oraz w Polsce, książki pt. „Gdzie ci mężczyźni?” („Why are our young men disconnected and failing: How can we help!”). Profesor Zimbardo jest legendarnym, amerykańskim psychologiem – „głosem i twarzą współczesnej psychologii” – znanym m.in. z przeprowadzenia stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Założył m.in. Klinikę Nieśmiałości, a na katowickim Nikiszowcu prowadzi jedyne w Polsce Centrum Zimbardo, którego celem jest przede wszystkim budowanie i rozwijanie relacji społecznych między młodymi ludźmi. Najbardziej znaną spośród ponad 400 publikacji naukowych, w tym 50 popularnonaukowych książek i podręczników, jest „Psychologia i życie”. Jego pasją jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), badający i wspierający psychologię „zwykłych bohaterów”. W marcu tego roku profesor Zimbardo skończył 82 lata. Nierzadko można spotkać go… na Nikiszowcu.

Wykłady z konferencji zostaną zamieszczone na stronie organizatorów TEDx RawaRiver Salon. Partnerem wydarzenia był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Autorka wpisu: Magdalena Gościniak, Silesia Film

SILESIA-FILM-mail100-14