TEDxRawaRiver 2012: Akcje!

13 października 2012 r. byliśmy gospodarzami lokalnej konferencji TEDxCity2.0 Action w ramach cyklu TEDxCity2.0. W jej trakcie uczestnicy mogli zadeklarować wsparcie dla jednego z pięciu pomysłów. Najwięcej osób wsparło stworzenie Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota w Katowicach.

Od 17 do 30 września 2012 r. szukaliśmy projektów, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na nasze miasto. Musiały one dotyczyć tematów Nagrody TED 2012: edukacji, gospodarki mieszkaniowej, sztuki, przestrzeni publicznej, jedzenia, transportu, rozrywki, bezpieczeństwa i zdrowia (przeczytaj więcej).

Wybraliśmy pięć najlepszych – naszym zdaniem – pomysłów. Ich twórcy zaprezentowali je w trakcie dwuminutowych wystąpień na konferencji TEDxRawaRiver w dniu 13 października 2012 r.

W trakcie sesji „Akcje!” przedstawione zostały następujące pomysły:

Podczas konferencji TEDxRawaRiver uczestnicy mogli zagłosować na Akcje, które zostaną zrealizowane przez społeczność TEDxRawaRiver. Oferowali swój czas, środki oraz promocję. Według wytycznych TED nie można było przyznawać nagród pieniężnych. Jako społeczność będziemy pracować przez rok, by wcielić projekt w życie i udokumentować jego postępy na naszej stronie internetowej.

Kolejny projekt z sesji „Akcje!” wszedł w fazę realizacji.

26 października 2012 r. odbyła się premiera spektaklu „Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu” Dominiki Borkowskiej w reżyserii Dawid Komuda. Było to jednocześnie otwarcie przestrzeni twórczej stacji kolejowej w Katowicach-Ligocie.

Przedstawieniu towarzyszyła wystawa fotografii „Prawda” Tomasza Olesińskiego oraz dyskusja „Katowice bezdomne?” dotycząca bezdomności oraz wykluczenia społecznego ludzi młodych z udziałem śląskich dziennikarzy, naukowców oraz społeczników.

Więcej informacji na profilu Facebook.

Na październikowym TEDxRawaRiver.pl w trakcie sesji „Akcje!” mogliście zobaczyć prezentację projektu eco21.pl – zieloni kartografowie. Do 20 lutego 2012 była okazja zarejestrować się na bezpłatne warsztaty dotyczące mapowania społecznościowego. Technika ta pozwala na zebranie informacji z wielu źródeł i od wielu osób. Na ich podstawie są wypracowane rekomendacje dotyczące zmian w wybranym przez uczestników obszarze.

Na warsztatach 23 lutego 2012 próbowaliśmy rozwiązać problem 50 tys. katowickich psów i ich właścicieli, czyli jak znaleźć jeden ze 105 koszy na psie odchody. Warsztaty odbyły się 23 lutego 2012 w ramach Open Data Day w Katowicach i były współorganizowane z Instytucją Kultury – Miasto Ogrodów. Poprowadził je Louis Francis z londyńskiego ośrodka Mapping for Change. Skierowane były do osób interesujących się nowymi technologiami i ich wykorzystaniem w swojej pracy, w tym zwłaszcza do osób pracujących w organizacjach pozarządowych, administracji oraz mediach.

254643_385814511497238_851324519_n W ramach sesji „Akcje!” prezentowane były na TEDxRawaRiver pomysły na działania lokalne.

Społeczność TEDxRawaRiver zadeklarowała pomoc dla każdego z prezentowanych pomysłów.

Anna Zetelman, koordynatorka projektu: „prezentując nasz pomysł na konferencji, ukazałyśmy jego istotę z perspektywy dwóch osób: radnego oraz mieszkańca miasta. Mamy nadzieję, że nasze uczestnictwo w konferencji TEDxRawaRiver przyczyni się do promowania projektu i wsparcia naszych działań. Było to dla nas zaszczyt i wielkie wyróżnienie znaleźć się w gronie pięciu najlepszych pomysłodawców. Dziękujemy bardzo za wszystkie oddane na nas głosy oraz zadeklarowane wsparcie. Gratulujemy pozostałym uczestnikom sesji „Akcje!” i trzymamy kciuki za realizację ich projektów.”

TEDxRawaRiver 2012: „Sesja 2: Akcje!”