TEDxRawaRiver 2012

Pierwsza konferencja TEDxRawaRiver odbyła się 13 października 2012 r. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach w ramach cyklu TEDxCity2.0.

W tym dniu na całym świecie odbyły się prezentacje skupiające się wokół tematu Miasto 2.0. Prelegenci odnosili się w nich do oficjalnych wątków tematyki Miasta 2.0, w tym sztuki, edukacji, żywności, zdrowia, mieszkalnictwa, gier, przestrzeni publicznej, a także bezpieczeństwa.

Oto kilka przykładów konkretnych kwestii, których prezentacje dotyczyły:

  • sztuka: Sztuka publiczna pozwala ludziom zobaczyć siebie, swoje aspiracje i zmagania odzwierciedlone w infrastrukturze miejskiej. Miasta są więc niczym płótna, choć rzadko kiedy zupełnie puste.
  • edukacja: Miasta to duże, hałaśliwe sale lekcyjne. Uczą nas jak żyć z ludźmi i uczyć się od innych – choć zupełnie niepodobnych do nas – jak zwracać się do przeszłości i iść w przyszłość, być przedsiębiorczym i gotowym.
  • gry: Zabawa to zaniedbany ale niezbędny składnik życia miejskiego – dla dzieci, ale również dla dorosłych. Gry są nierozerwalnie związane ze zdrowiem, kreatywnością i innowacjami.
  • żywność: Jak nasza żywność jest uprawiana, wysłane, przygotowany i udostępniana innym?
  • zdrowie: Wszystko począwszy od dostępu do żywności przez bezpieczeństwo na naszych ulicach, aż po jakość powietrza, którym oddychamy wpływa na nasze samopoczucie i długość życia.
  • mieszkalnictwo: Miłośnicy miasta od dawna zmagają się z trudnym, ale ważnym wyzwaniem znalezienia sposobów, aby godne domy były szeroko dostępne.
  • przestrzeń publiczna: Miasta to przede wszystkim współdzielona przestrzeń. Czy to w parkach, na placach lub w bibliotekach publicznych – gromadzimy się, aby stworzyć coś większego.
  • bezpieczeństwo: Planowanie, zapobieganie, policja, administracja, lokalne koalicje sąsiadów oraz członków społeczności dążą do zapewnienie bezpieczeństwa we wszystkich jego odmianach w nowy twórczy sposób.

Prelegenci

Sesja 1: Rzeka idei
Sesja 2: Akcje!
Sesja 3: Miasto zwykłych potrzeb
Sesja 4: Sztuka miejskiego życia
After Party
  • KatoBar, ul. Mariacka 13
  • Były dyskusje i wizje przyszłości TEDxRawaRiver. Dziękujemy za wszystkie uwagi i pomysły!

Sesja 1: Rzeka idei

Sesja 2: Akcje!

Sesja 3: Miasto zwykłych potrzeb

Sesja 4: Sztuka miejskiego życia

Gospodarz TEDxRawaRiver
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach jest pierwszą w regionie, niepubliczną wyższą uczelnią prowadzącą studia techniczno-artystyczne, która kształci inżynierów na kierunku Architektura i Urbanistyka, Budownictwo, Gospodarka Przestrzenna, magistrów na kierunku Grafika; Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia; licencjatów i magistrów na kierunku Architektura Wnętrz oraz licencjatów na kierunku Wzornictwo, Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, Reżyseria. Ponadto Uczelnia przygotowuje także studia na kierunku, Administracja, Mechatronika, Aktorstwo oraz Prawo.
Partnerzy TEDxRawaRiver
Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego(ŚCSI) jest „Srebrnym Partnerem TEDxRawaRiver”. ŚCSI to wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna, która jest odpowiedzią na wyzwania współczesności stojące przed rozwojem społeczeństwa informacyjnego.Do zadań ŚCSI należy w szczególności: realizacja regionalnej strategii informatyzacji Województwa Śląskiego, zarządzanie platformą ?System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej w Województwie Śląskim (SEKAP)?, inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie informatyzacji regionu, współpraca z innymi instytucjami i urzędami w celu rozwijania idei społeczeństwa informacyjnego oraz prowadzenie działalności szkoleniowej w zakresie możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii.  
Najbliżsi przyjaciele TEDxRawaRiver
Fundacja Napraw Sobie Miasto – powstała z inicjatywy Aleksandra Krajewskiego w 2010 r. Pierwszą akcją było mycie dworca kolejowego w Katowicach-Ligocie. Od tej pory zrealizowała szereg akcji społecznych, włączających mieszkańców Katowic. Ostatnio w ramach projektu „Design Silesia” członkowie Napraw Sobie Miasto prowadzili warsztaty z mieszkańcami osiedla Emma w Radlinie. Motto fundacji to „chcesz lepszego miasta – zacznij go tworzyć samemu”.
Portal NaszaPrzestrzen.pl – głównym celem portalu jest promowanie dobrych i przyjaznych środowisku rozwiązań dla miast i ich mieszkańców. W ramach portalu tworzone są również narzędzia ułatwiające wdrażanie nowych pomysłów, np. mapa planów zagospodarowania przestrzennego Katowic.
MAXGODEK EVENTfilm – główna specjalność firmy, to filmowa dokumentacja różnego typu wydarzeń. Nasze dynamiczne produkcje, dedykowane głównie do publikacji w Sieci, skutecznie wspierają działania promocyjne oraz wizerunkowe. Od kilku lat współpracujemy z czołowymi śląskimi agencjami event oraz PR. Więcej informacji na stronie internetowej. Zapraszamy do obejrzenia jednej z produkcji oraz na profil Facebook.
Kolektyw Wzorro – grupa projektowa stworzona przez Marcina Kratera, Kasię Pełkę i Natalię Jakóbiec – absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Połączyła ich przyjaźń i wspólna pasja projektowania. W dizajnie poszukują rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nich kultura i tradycja Śląska, architektura industrialna, bogata historia i rzemiosło.
Społeczność Tech Mine – społeczność ludzi zainteresowanych przedsiębiorczością innowacyjną na Śląsku. Promujemy region jako słynący nie tylko z tego, że posiada kopalnie węgla ale także „wydobywa” się tutaj technologię, często na światową skalę. Jest to inicjatywa skierowana do przedsiębiorców, inwestorów oraz osób zajmujących się technologią w różnych branżach.
JASNA STRONA – kurator muzyczny TEDxRawaRiver, czyli alternatywne podejście do mainstreamu i mainstreamowe podejście do alternatywy. Muzyka, sztuka, edukacja. Od kilku lat Jasna Strona kulturalnie uczestniczy w życiu wielu miast, zajmuje się artystami m.in. Myslovitz, Mumio, Asi Mina, Pasimito oraz organizacją i produkcją wydarzeń – ostatnio m.in. Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego na Nikiszowcu w Katowicach.
Stowarzyszenie Pro-kulturamedia to niezwykły zestaw wyjątkowych ludzi, zestaw wybuchowy! Sztuki plastyczne, performance, fotografia, teatr, muzyka, tu nie ma ograniczeń! Tworzymy kulturę żywą – poprzez działalność managerską, organizację koncertów, festiwali, przeglądów, wystaw. Projekty Stowarzyszenia to m.in. Punk Not Zgred Fest, Galeria Negatyw i Archipelag Szkoleń.
Grupa RawMedia jest agencją typu full service. Jesteśmy właścicielem marki Social Life – agencji interaktywnej od kilku lat z powodzeniem realizującej kampanie e-marketingowe i e-PR dla swoich klientów. Naszą pracą kieruje wiedza i doświadczenie. Jesteśmy autentyczni, gdyż pracujemy z pasją, a w naszych pracownikach cenimy kreatywność i rzetelność.
Portal opinii „Bez wyjątku” to pierwszy na Śląsku portal opinii, w którym głos mają głównie mieszkańcy, którzy nie przechodzą obojętnie obok problemów dotyczących miast, w których mieszkają. Celem portalu jest stworzenie platformy wymiany komentarzy nad różnymi tematami, dotyczącymi życia w miastach województwa śląskiego. Głos mieszkańców to najważniejszy element serwisu. Oprócz tego w serwisie znajdziecie bieżące informacje oraz komentarze ekspertów.  
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Corenso Poland jest producentem tulei papierowych zwijanych spiralnie i równolegle. Tuleje Corenso znajdują zastosowanie w produkcji papieru, folii (PE, BOPP i innych), taśm, opakowań papierowych oraz w produkcji tkanin i wykładzin.
Firma Elpio to pracownia reklamowa działająca od 1991 roku. Zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem reklam. Dodatkowo wykonuje prace z zakresu frezowania i grawerowania na frezarce CNC. Firma współpracuje z projektantami, architektami oraz klientami indywidualnymi. Ponadto specjalizuje się w wykonywaniu makiet architektoniczno-urbanistycznych.
Mailchimp
AlmaTrend
MediaPress – oficjalna drukarnia TEDxRawaRiver
Przyjaciele TEDxRawaRiver
Portal IRKA
Dziennik Internautów
Proseed
Catering
Wege Bar „Złoty Osioł”
After Party
KATObar
Księgarnia Zła Buka – stara się realizować wizję księgarni specjalizującej się w wydawnictwach poświęconych kulturze, sztuce i literaturze. Duży wybór tytułów dotyczący designu, architektury, typografii, street artu.Proponujemy również mądrze zaprojektowane, nietuzinkowe wydawnictwa dziecięce. Nie zapominamy o beletrystyce, która
uwrażliwia na piękno kultury i ukazuje bogactwo języka. W naszej ofercie INKOGRAFIE/papier sygnowany ołówkiem p.d: Edward Dwurnik, Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski, Rafał Olbiński.